Blog Omlet

Happy Howlidays: Co dawać, a czego nie dawać psom do jedzenia w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to czas, którym powinni cieszyć się wszyscy członkowie rodziny, w tym Twój pupil. Chociaż większość właścicieli zdaje sobie sprawę z tego, że najlepiej jeśli psy będa jadły swoją zwykłą karmę dla psów, wiedzą jednocześnie jak trudno jest zignorować ten proszący wzrok promieniejący do Ciebie w Boże Narodzenie. Jeśli znasz siebie na tyle dobrze, że nie sądzisz, że będziesz w stanie oprzeć się podsuwaniu swojemu przyjacielowi świątecznych smakołyków, ważne jest, aby wiedzieć, co możesz, a czego zdecydowanie nie możesz mu dać.

Pokarmy, których Twój pies nie powinien jeść

Zaczynając od podstaw, twój futrzany przyjaciel nigdy nie powinien być zachęcany do przyłączenia się do świątecznego picia alkoholu. Nawet jego niewielka ilość będzie dla niego naprawdę szkodliwa. Istnieje również kilka tradycyjnych świątecznych smakołyków, którymi nie powinieneś dzielić się ze swoim zwierzakiem:

 1. Kości i skórka z indyka lub kurczaka.
  Kości każdego drobiu mogą być niebezpieczne. Mogą utknąć w gardle, powodując poważne ryzyko zadławienia i mogą pękać na małe ostre kawałki, które mogą przebić wyściółkę żołądka lub jelit. Skóra indyka jest wyjątkowo tłusta, co nie tylko jest niezdrowe dla psów, ale może powodować poważne problemy z trzustką.
 2. Sosy.
  Możesz pomyśleć, że tradycyjny sos jest pyszny i całkowicie nieszkodliwy, ale jest bogaty w sól i tłuszcz; z których oba mogą być niebezpieczne dla psów.
 3. Cebula i inne warzywa bulwiaste.
  Wszystkie rodzaje warzyw bulwiastych są toksyczne dla psów, dlatego ważne jest, aby trzymać zwierzę z dala od nich. Cebula jest głównym powodem do niepokoju, ale inne warzywa cebulowe, takie jak czosnek, również mogą powodować poważne problemy.
 4. Winogrona, rodzynki, porzeczki i sułtanki.
  Wszystkie te produkty są wysoce toksyczne dla psów. Tak naprawdę, jeśli Twój zwierzak zje nawet ich niewielką ilość, powinieneś jak najszybciej zwrócić się o pomoc do weterynarza. Z tego powodu świątecznych przysmaków, takich jak pudding bożonarodzeniowy, ciasto bożonarodzeniowe i mince pie, nigdy nie należy podawać psom i najlepiej przechowywać je przez cały czas poza ich zasięgiem.
 5. Chocolate in any form.
  Czekolada jest jednym z ulubionych przysmaków w większości domów podczas świąt, ale jest bardzo zła dla psów. Zawiera teobrominę, która nawet w niewielkich ilościach może być zabójcza dla Twojego futrzastego przyjaciela, więc nie pozwól im jej jeść, bez względu na to, jak bardzo będzie próbował Cię do tego nakłonić metodą “na smutne oczy”.

Oczywiście nie powinniście podawać swojemu psu żadnego z tych pokarmów przez cały rok, ale dobrym pomysłem może być obserwowanie psa szczególnie podczas świąt, ponieważ apetyczne resztki mogą pozostać na stole, gdy będziesz zajęty/a zabawą w kalambury lub Twoi goście mogą próbować przemycić Twojemu psiakowi kawałek świątecznego ciasta. Dobrym pomysłem jest powiedzenie wszystkim, aby po prostu niczym nie karmili psa, a następnie, jeśli naprawdę chcesz, możesz sam poczęstować go świątecznym jedzeniem przyjaznym psom. Oto kilka rzeczy, które psy mogą jeść.

Świąteczne jedzenie, które Twój pies może jeść

Wigilia nie będzie katastrofą dla Twojego psa, jeśli nie dostanie specjalnej świątecznej kolacji, ale jeśli chcesz, aby przyłączył się do świętowania, możesz spróbować niektórych z tych rzeczy. Należy pamiętać, że wszystkie te pokarmy należy podawać psom z umiarem – staraj się, aby porcje były małe.

 1. Kilka kawałków indyka.
  Możesz dać swojemu zwierzakowi trochę białego mięsa z indyka, o ile skóra i wszystkie kości zostały usunięte.
 2. Ziemniaki gotowane i puree.
  Psom bardzo smakuje niewielka ilość gotowanych ziemniaków lub puree. Pamiętaj, że powinieneś karmić swojego zwierzaka tylko zwykłymi ziemniakami bez dodatku soli i masła.
 3. Inne warzywa.
  Podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych, nie dawaj swojemu psu całego stosu warzyw, ale możesz spróbować kilku wybranych produktów z świątecznego posiłku. Kiełki, brukiew, pasternak i zielona fasolka są zwykle bardzo popularne wśród psów, podobnie jak surowy lub gotowany kawałek marchewki. Przed podaniem warzyw zwierzęciu nie dodawaj do nich żadnych przypraw, masła ani sosów.
 4. Jajka.
  Wielu z nas lubi jajecznicę w świąteczny poranek, a to kolejna rzecz, którą możesz dać swojemu psu jako smakołyk. W rzeczywistości jajka zawierają wiele korzystnych witamin i minerałów i mogą sprawić, że sierść psa będzie bardziej lśniąca. Ponownie, nie należy dodawać do jajek masła ani soli i najlepiej, aby porcje były małe.
 5. Owoce po usunięciu pestek.
  Większością owoców można dzielić z psem, pod warunkiem, że usunie się z nich wszelkie pestki i oczywiście skórkę, z owoców takich jak na przykład banany. Należy jednak pamiętać, że owoce są kwaśne i zawierają dużo cukru, więc mogą powodować problemy żołądkowe u psów, jeśli zjedzą ich zbyt dużo.

Ważne jest, aby twój futrzany przyjaciel miał wspaniałe Święta Bożego Narodzenia. Pomoże Ci w tym trzymanie psa z dala od kuchni i upewnianie się, że je i pije tylko właściwe rzeczy.

This entry was posted in Psy


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *