Blog Omlet

10 wskazówek, które pomogą Twojemu zwierzakowi spędzić cudowne Święta Bożego Narodzenia

Eglu go up świąteczne lampki wieczorem

Święta to świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi – także ze zwierzętami! Należy jednak pamiętać, że rodzaj zabawy, jaką lubią ludzie w Boże Narodzenie i Nowy Rok, może nie być tak zabawny dla zwierzaka, z którym mieszkasz.

Jednak z odrobiną ostrożności i rozwagi, możesz sprawić, że święta będą świetną zabawą również dla Twojego pupila. Poniżej przedstawiamy dziesięć wskazówek, które podpowiedzą Ci jak uszczęśliwić zwierzęta w Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Nie hałasuj

Boże Narodzenie i Nowy Rok są głośne, a ludzie, muzyka i rodzinne zabawy dodają decybeli. Wiele psów będzie się doskonale bawić będąc w centrum imprezy a dla innych szczególnie starszych psów lub kotów może to być po prostu kwestia wyszukania sobie cichego miejsca. Jednak zwierzęta w klatkach, takie jak papużki faliste, zięby i małe ssaki, nie mają tak łatwej ucieczki przed hałasem.

Jeśli to możliwe, klatki powinny być umieszczone w spokojniejszej części domu, jeśli w głównym pomieszczeniu odbywa się impreza. Jeśli klatki nie można przenieść – ponieważ na przykład jest ona wbudowana w meble lub po prostu zbyt duża, aby ją przenieść – musisz wziąć to pod uwagę, upewniając się, że hałas nie jest zbyt duży dla Twojego zwierzaka.

Absolutnie zabroń puszczania fajerwerków!

Największy huk pochodzi z fajerwerków. Żadne zwierzę nie lubi eksplozji, więc niektóre po prostu udają się w bezpieczny kącik i tam przesiadują. Jednak wiele kotów i psów jest naprawdę przerażonych hałasem i w skrajnych przypadkach może wymagać podania środków uspokajających. O ile Twój zwierzak nie jest nowym członkiem rodziny, będziesz wiedział/a, jak reaguje na fajerwerki i będziesz w stanie podjąć odpowiednie środki ostrożności. Jeśli jesteś właścicielem bardzo nerwowego kota lub psa lub jeśli masz w ogrodzie kury lub inne zwierzęta domowe, nie zmieniaj swojego ogrodu w miejsce pokazów pirotechnicznych!

Uważaj na smakołyki

W Boże Narodzenie jest dużo jedzenia. Twój pies prawdopodobnie z przyjemnością będzie zajadał resztki i smakołyki przez cały dzień, jeśli tylko nadarzy się taka okazja, ale to nie jest dobry pomysł. Jeśli chodzi o psy, najlepiej traktować Boże Narodzenie i inne święta jak każdy inny dzień, być może dodając do wieczornego posiłku jakiś prosty smakołyk, taki jak skórka z indyka.

To samo dotyczy innych zwierząt domowych. Musisz też upewnić się, że wszyscy znają Twoje zasady. Gość mający dobre intencje może spróbować nakarmić chomiki i myszoskoczki precelkami i solonymi orzeszkami ziemnymi, a ptaszki domowe kawałkami ciasta. Te ludzkie przekąski nie przyniosą zwierzętom żadnych korzyści, a niektóre produkty będą dla nich wysoce toksyczne. Na przykład psy nie mogą jeść czekolady ani rodzynek.

Ogólna zasada jest tutaj prosta i znana każdemu, kto kiedykolwiek odwiedził zoo – Nie Karmić Zwierząt!

Hang on to some routine

W okresie świątecznym łatwo zatracić swoją rutynę. Prawdopodobnie pójdziesz spać trochę później, będziesz zajęta/y dziećmi, gośćmi lub ludźmi z lokalnej społeczności, którzy potrzebują trochę dodatkowej świątecznej radości. Przy tych wszystkich innych rzeczach istnieje niebezpieczeństwo, że zapomnisz uzupełnić miski z karmą dla zwierząt, zamknąć drzwi kurnika, pominąć spacer psa lub stracić orientację, dokąd zmierza Twój kot.

Możesz łatwo dodać przypomnienie do swojej świątecznej i noworocznej listy rzeczy do zrobienia – nakarmić zwierzęta, wyprowadzić psa itp. Może mógłbyś poprosić kogoś innego, żeby wyszedł na spacer z psem, jeśli jesteś zbyt zajęta/y?

Musisz również pamiętać, że ptaki w klatkach lubią mieć wieczorem zgaszone światła, więc upewnij się, że Twoja przeciągająca się impreza nie zamieni się w całonocną imprezę dla papużek falistych, zięb i papug. Jeśli w pokoju nie jest zbyt głośno, wystarczy pokrowiec na klatkę; w przeciwnym razie najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie klatki w inne miejsce.

Minimalizowanie stresu u zwierząt powodowanego przez Twoich gości

O ile nie masz psa, który kocha tłumy i nowych ludzi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój zwierzak nie będzie zadowolony z zamieszania ze strony odwiedzających Cię gości w okresie świątecznym. Stukanie w klatkę, wyjmowanie z niej zwierząt i gonienie za nimi to rzeczy, przed robieniem których należałoby przestrzec swoich, szczególnie tych młodszych, gości.

Nie zabieraj ze sobą zwierząt

Jeśli wyjeżdżasz na Święta Bożego Narodzenia, poproś kogoś o opiekę nad Twoimi zwierzętami zarówno tymi mieszkającymi w domu jak i tymi w ogrodzie. W przypadku kotów i psów hotele dla psów lub lokalne hodowle są dobrą alternatywą, chociaż należy dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, ponieważ zwykle o tej porze roku są one pełne.

Jedynym zwierzakiem, którego możesz zabrać ze sobą na święta, jest Twój pies – i powinieneś/powinnaś to zrobić tylko wtedy, gdy Twój pies jest szczęśliwy poza domem z innymi ludźmi (i prawdopodobnie z innymi zwierzętami). Niektóre psy po prostu lubią przebywać z Tobą i poznawać nowych ludzi, inne traktują znajome miejsca jako drugi dom, podczas gdy jeszcze inne będą przeżywać traumę przez cały wyjazd. To Ty najlepiej znasz swojego psa, więc musisz działać odpowiednio.

Zwierzeta na swiatecznym przytulnym kocyku

Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Jeśli zwierzęta są umieszczane w pokojach z dala od przyjęcia bożonarodzeniowego lub są zostawiane na zewnątrz, upewnij się, że nie jest dla nich za zimno. Nawet wytrzymały kot lub pies będzie potrzebował wygodnego miejsca w szopce lub innej osłoniętej przestrzeni, jeśli ma spędzić dzień w miarę komfortowo na świeżym powietrzu. W przypadku ptaków musisz upewnić się, że w pomieszczeniu, w którym je umieszczasz, nie jest ani za gorąco, ani za zimno.

Zadbaj o porządek

Okres świąteczny zwykle wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zwierząt domowych, takimi jak papier do pakowania, kokardki, wstążki, świecące kawałki łańcucha i przeróżne kawałki plastiku. Aby uniknąć wylądowania tych przedmiotów w żołądku Twojego zwierzaka lub owinięcia się ich wokół jego głowy, czy łap, po otwarciu prezentów dokładnie wszystko posprzątaj.

Zabezpiecz choinkę!

Choinka może czasem zostać uderzona merdającym psim ogonem, a żądny przygód kot może próbować wspiąć się na jej szczyt. Dobrym pomysłem jest nieumieszczanie ciężkich ozdób wysoko na choince, ponieważ mogą one łatwo spaść i pęknąć. Również żadne delikatne (ani cenne) dekoracje nie powinny znajdować się w zasięgu podekscytowanego ogona Twojego psiaka!

Uważaj na nowe zwierzę

Jeśli nowy zwierzak jest częścią twoich świątecznych planów, upewnij się, że został przedstawiony innym zwierzętom swobodnie poruszającym się po Twoim domu, jeśli oczywiście posiadasz takie. Pozwoli to uniknąć konfrontacji i potencjalnego chaosu. Dom powinien być również przygotowany na nowego domownika i powinieneś/powinnaś upewnić się, że masz karmę, legowisko i inne akcesoria, których potrzebujesz dla nowo przybyłego.

Nowy zwierzak może cieszyć się Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, o ile poświęcisz mu wystarczająco dużo uwagi i nie postawisz w sytuacjach, w których mogą czuć się niekomfortowo. Trzymaj się tych podstawowych zasad, a zarówno zwierzę jak i ich właściciel spędza wspólnie cudowne święta.

This entry was posted in Psy


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *